Co musisz wiedzieć o gładzi szpachlowej przed rozpoczęciem remontu?

Dla profesjonalnego budowlańcem nie jest to większym problemem. Natomiast dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z budowlanką, wybór gładzi szpachlowej może okazać się trudny. Występuje ona bowiem w proszku oraz gotowa, są jej różne zastosowania, jedna może być lepsza, druga gorsza etc. Samo jej nakładanie może także stanowić problem, gdy chcesz zrobić to prawidłowo. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o gładzi szpachlowej.

Betoniarnia poznańska również zna się na rzeczy.

Czym dokładnie jest gładź szpachlowa?

Krótko mówiąc jest to nowoczesny zamiennik tynku cementowo- wapiennego. Z uwagi na to, że ten wykazywał wiele wad, zastąpiono go gładzią szpachlową.

Czym różni się gładź proszkowa od gotowej?

Gładź proszkowa to zazwyczaj masa gipsowa, cementowa lub cementowo- wapienna. Często występują w niej dodatki, jak na przykład plastyfikatory. Gotowa gładź szpachlowa to najczęściej mieszanina polimerowej żywicy.

Wybór gładzi- na co zwrócić uwagę?

-Oszczędność czasu- wybierając gotową gładź szpachlową szybciej zaczniesz pracę. Nie musisz jej rozrabiać i czekać aż dojrzeje w trakcie długiego i pracochłonnego mieszania tak, jak w przypadku gładzi proszkowej. Produkt gotowy to najczęściej jeden mokry składnik gotowy od razu do nakładania. Wybierając taką gładź możesz natychmiast zabrać się do pracy.

-Czystość- oczywistym jest, że wybierając gładź proszkową, w trakcie jej wyrabiania, po pomieszczeniu zacznie roznosić się pył. W przypadku gotowego produktu, nie trzeba nic mieszać i ominie Cię zbędne sprzątanie. Dzięki temu także oszczędzisz czas.

-Sposób nakładania- tutaj przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę sprzęt i narzędzia, jakie masz dostępne. Gładź gotowa może być nakładana maszynowo, proszkowa natomiast ręcznie. W tej kwestii warto także rozważyć budżet oraz czas przeznaczony na pracę.

-Odpowiednia konsystencja- gotowa gładź szpachlowa jest już wcześniej rozrobiona fabrycznie. Oznacza to, że ma ona właściwą konsystencję. Wybierając produkt w proszku i przygotowując go samodzielnie, możesz uzyskać zbyt rzadką lub zbyt suchą gładź. W pierwszym przypadku może ona spływać Ci po ścianach, w drugim zaś mogą pojawić się grudki.

-Cena- pomimo iż gotowa gładź szpachlowa ma więcej zalet, mając ograniczony budżet powinieneś wybrać proszkową. Jest ona o wiele tańsza.

Jak nakładać gładź szpachlową?

Jeśli już wybrałeś rodzaj gładzi i wyniosłeś wszystko z pomieszczenia lub zabezpieczyłeś folią, możesz zabrać się za szpachlowanie. Koniecznie w tym celu używaj narzędzi ze stali nierdzewnej, ponieważ gładź powoduje korozję. Na początek wypełnij wszelkie ubytki w ścianach. Następnie zajmij się trudno dostępnymi miejscami i sufitem. Na końcu cała reszta. Nie pozwalaj na pojawianie się pęcherzyków powietrza, ponieważ gładź może odpadać. Przy nakładaniu, jej grubość powinna wynosić ok. 3mm. Kiedy wszystko wyschnie, koniecznie musisz wygładzić powierzchnię specjalną gąbką. Dzięki temu znikną wszelkie rysy. Jest to ostatnia czynność, inaczej nazywana szlifowaniem.

Kiedy wszystko będzie już gotowe i upewnisz się, że nie ma żadnych nierówności, możesz spokojnie malować pomieszczenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *