Co warto wiedzieć o hodowli owadów zapylających?

Każdy miłośnik ogrodu lubi, gdy jego krzewy czy drzewa pięknie kwitną, a następnie wydają dużo owoców. Niestety nie zawsze obfite kwitnienie gwarantuje pełne zbiory. Co zrobić, aby poprawić sytuację, aby nasze drzewa uginały się od dorodnych owoców? Z pomocą może przyjść nam murarka ogrodowa – pożyteczny owad, który zapyli nasze kwiaty na drzewach i innych roślinach. Poznajmy więc naszą pszczółkę.

Łagodna samotnica

W odróżnieniu od pszczoły miodnej, muraka nie zbiera nektaru, aby przeżyć zimę. Owszem, zbiera nektar i pyłek, ale tylko po to, aby nakarmić larwy i samej się pożywić. Żyje tylko kilka miesięcy – wykluwa się wczesną wiosną, a umiera latem lub jesienią. Jest więc gatunkiem jednopokoleniowym, z tego też względu nie ma instynktu tworzenia rodziny i obrony ula. Chociaż tak jak pszczoła miodna ma żądło, jednak praktycznie go nie używa. Jest dzika, ale łagodna, nie przeszkadza jej nasze sąsiedztwo ani obecność innych owadów. Można ją wręcz spotkać tylko na polach, działkach czy ogródkach uprawianych przez człowieka.

Najlepszy domek dla murarki

Murarka dba o swoje potomstwo. Szuka odpowiedniego miejsca, aby tam znieść jajeczka, szczelnie je zalepić odpowiednim materiałem i zakończyć swój pracowity żywot. Miejsce, które murarka wykorzystuje, to najczęściej stare drewniane szopy, okiennice itp. Możemy jednak sami stworzyć jej dogodne warunki do złożenia jajeczek. W sprzedaży dostępne są różnej wielkości drewniane budki przeznaczone dla owadów zapylających. Również samodzielnie możemy zaprojektować i wykonać odpowiedni domek dla owadów, umieścić w nim dowolną ilość rurek trzcinowych, a pod nimi kokony murarki. Zamiast rurek stosuje się również odpowiednie formatki ze sztucznego tworzywa, jakim jest styrodur. Jest on praktyczniejszy od trzciny, gdyż można go po oczyszczeniu z kokonów używać wielokrotnie.

Budzi się życie

Tak więc już wczesną wiosną zaobserwujemy znaczne ożywienie naszego osiedla. A co za tym idzie, maleńkie sąsiadki będą szukały pyłku kwiatowego. Niezbędne jest więc zapewnienie im obfitego kwiecia. Muraki zapylają drzewa owocowe, ale nie gardzą również kwiatami malin, czy innych krzewów. Nie ustawiajmy więc budki z dala od kwitnących roślin. Pięknie przystrzyżony i zadbany trawnik nie będzie dla nich odpowiednim miejscem. Postarajmy się o kwiaty. Murarka ogrodowa musi mieć pożywienie. W odróżnieniu od pszczoły miodnej nie odlatuje daleko w poszukiwaniu nektaru. Dlatego zapewnijmy jej warunki do życia na naszym kawałku ziemi, a gdy jej się u nas spodoba, zostawi po sobie nie tylko potomstwo, ale i dorodnie owocujące drzewa i krzewy.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-urodziny-c-139.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *