Kryptowaluty – co powinieneś o nich wiedzieć, zanim zaczniesz w nie inwestować?

Kryptowaluty to temat tajemniczy, który intryguje naprawdę wiele osób. Nie wszyscy wiedzą jednak, o co dokładnie z nimi chodzi. Kryptowaluty – co powinieneś o nich wiedzieć, zanim zaczniesz w nie inwestować?

 

Kryptowaluty – podstawowe informacje

Kryptowaluty to cyfrowe waluty. Tworzy się je i przechowuje elektronicznie – nie ma czegoś takiego, jak banknoty czy monety. Kryptowaluty (inaczej wirtualne monety, wirtualna waluta) nie są uznawane przez banki narodowe za oficjalne środki płatnicze. Są jednak zwolnione z podatku VAT w Unii Europejskiej. W początkowych fazach rozwoju, czyli ponad dekadę temu, używanie kryptowalut nie było pewne. Tylko niektórzy ekonomiści przewidywali, że ich wartość znacznie wzrośnie – większość nie była tego wcale pewna.

 

Obecnie możliwe jest nawet wzięcie pożyczki online pod zastaw kryptowalut. Wystarczy mieć wirtualne monety (we wszystkich firmach akceptowany jest Bitcoin, w wielu również Ethereum, Stellar, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Dash czy EOS), dowód osobisty i konto w banku. Pożyczka jest podobna do tej tradycyjnej, z tą różnicą, że zaciąga się ją za pośrednictwem firm wyspecjalizowanych w tego typu transakcjach (np. amerykańska firma BlockFi czy cypryjska YouHodler).

 

Kryptowaluty – zalety i wady

Kryptowaluty mają naprawdę wiele zalet. Płatności nimi przeprowadza się przez Internet, więc jest to proces niesamowicie szybki. Wszystko jedno, czy odbiorca jest na drugim końcu świata, czy siedzi obok nas – proces jest sprawny. Bank w tych transakcjach nie pośredniczy – koszty samego transferu są więc bardzo niskie. Kryptowaluty są szyfrowane w technologii blockchain, która gwarantuje bezpieczeństwo środków.

 

Kryptowaluty mają też kilka wad. Jedną z nich jest to, że transakcje są nieodwracalne – jeśli pomylimy się w adresie, to nasza strata. Kryptowaluty mają też, nadal, dość niski stopień akceptacji i nie zapłacimy nimi za wszystko, za co byśmy chcieli. To się jednak zmienia, a coraz więcej firm uznaje też np. bitcoiny. Ceny kryptowalut nie należą też do najbardziej stabilnych, a hakerzy stale atakują giełdy.

 

Kryptowaluty – rodzaje

Ciągle powstają nowe kryptowaluty. Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin (BTC). Jest to też pierwsza wirtualna moneta, która powstała w 2009 roku. Obecnie (2021) jeden bitcoin kosztuje około 187 tysięcy złotych. Jego początkowa cena to około 20 groszy. Osoby, które zainwestowały w BTC na samym początku, są teraz milionerami czy miliarderami. Twórca kryptowaluty założył, że powstanie 21 000 000 BTC (obecnie na rynku jest 16 500 000). Ceny kryptowalut kształtują się przez siłę popytu i podaży.

 

Inne, popularne kryptowaluty to Ethereum, Dash czy Ripple. Ich wartość nie jest aż tak duża jak Bitcoina. Znawcy rynku przewidują jednak, że gdy BTC osiągnie tak wysoką wartość, że praktycznie nikt nie będzie chciał w niego inwestować, to kursy tych trzech kryptowalut zaczną równie szybko rosnąć. Druga najpopularniejsza kryptowaluta (Ethereum; ETH) kosztuje obecnie ponad 8 tysięcy złotych – jest więc znacznie tańsza i bardziej osiągalna niż Bitcoin.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *