USG piersi w celu wyjaśnienia nieprawidłowości

Badanie ultrasonograficzne piersi to przede wszystkim zastosowanie ultrasonografii diagnostycznej do szczegółowego obrazowania piersi. Szczegółowe obrazowanie piersi zwykle odbywa się w dwóch różnych częściach, a mianowicie w górnej i dolnej części piersi, zwanych płatami piersi. Obrazy te powstają dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych. To diagnostyczne obrazowanie piersi jest często wykonywane na początkowych etapach diagnozy raka piersi i służy do identyfikacji obecności komórek raka piersi lub guza. Następnie jest używany do planowania leczenia raka w zależności od stadium raka.

Do wykonania USG piersi wykorzystuje się głowicę.

Ten przetwornik może być igłą lub ręcznym narzędziem. Najpopularniejszym typem tego urządzenia jest igła do mammografii, która ma długą igłę na jednym końcu i wąską metalową rurkę na drugim końcu, która łączy się z komputerową konsolą, na której wyświetlane są obrazy. Rurka jest również wąska, dzięki czemu tylko niewielka ilość płynu z powierzchni piersi jest wystawiona na działanie igły. Czasami do tego celu używa się również elastycznej rurki z wbudowaną kamerą.

Niektóre kobiety mają problemy z pozycjonowaniem igły do ​​mammografii, co powoduje, że obrazy są lekko przysłonięte. Bardziej wygodną opcją dla tych kobiet jest użycie przetwornika na klatkę piersiową zwanego wziernikiem, który ma przezroczystą rurkę, w której oglądane są obrazy, i wąski otwór, w którym wyczuwalny jest guzek. Czasami nawet specjalista może nie dostrzec guza w porę i to od techników USG piersi zależy, czy uzyskają szczegółowy obraz guza, aby zaplanować leczenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *