Wyjaśnienie obrazowania ultrasonograficznego piersi

USG piersi to metoda nieinwazyjnego obrazowania piersi polegająca na pomiarze piersi za pomocą fal magnetycznych. Ten proces jest często stosowany, gdy podejrzewa się raka piersi. Podczas tego procesu cienki kabel jest owijany wokół tułowia za pomocą cewki elektrycznej. Fale ultradźwiękowe są następnie odbijane od cewki na tkankę piersi. Następnie tworzone są obrazy, które są wyświetlane na ekranie komputera.

Zabieg może wykonać każda kobieta, która zdecyduje się go poddać, bez względu na to, czy zdiagnozowano u niej raka, czy nie. Zazwyczaj lekarz wkłada wziernik do jednej z piersi i dotyka go, aby zlokalizować guzek. Jeśli jest rakowy, może zdecydować się na wykonanie małego nacięcia, zanim zacznie go otaczać. Gdy lekarz wyczuje guzek, zleci dodatkowe badania, takie jak mammografia, cyfrowe zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa (CT). Testy te pomogą lekarzowi określić rodzaj raka piersi u pacjentki.

Innym powszechnym zastosowaniem USG podczas badań piersi jest wykrywanie guzów.

W przypadku nieprawidłowości lekarz może zlecić wykonanie mammografii, aby sprawdzić, czy guz jest rakowy. Zostanie zlecone badanie TK w celu określenia wielkości i kształtu guza. Podczas gdy mammografia jest zwykle pierwszym działaniem, niektórzy lekarze wolą używać ultradźwięków w celu całkowitego zlokalizowania guzów, aby można je było ostrożnie usunąć.

Innym zastosowaniem USG piersi jest wykrywanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub BPH. W przypadku tego stanu lekarz zleci badanie miednicy, aby ustalić, czy na drogach moczowych lub w okolicy odbytu występują cysty lub narośla. Lekarz będzie nasłuchiwał reakcji brzucha, gdy fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości zostaną wysłane przez wodę. Jeśli odpowiedź zostanie odnotowana, zostanie ustalone, że guzek jest łagodny.

Jednym z głównych problemów związanych z obrazowaniem ultrasonograficznym podczas ciąży jest to, że może to spowodować uszkodzenie tkanek tkliwych w jamie brzusznej. Jednak badania wykazały, że obrazowanie ultrasonograficzne jest bardzo skuteczne w lokalizowaniu guzów i zmian. Technologia ta może również wskazać konkretne obszary, w których może rozwijać się zakrzepica tkanek głębokich lub problemy z krążeniem. To znacznie ułatwia lekarzom postawienie tych diagnoz.

Obrazowanie ultrasonograficzne dopplerowskie to kolejna metoda wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do identyfikacji tętnic i żył. Podczas normalnego badania przedmiotowego lekarz wprowadza do żyły mały cewnik przez jeden lub więcej palców. USG Doppler wykrywa zmianę przepływu krwi spowodowaną tym założeniem. Jeśli zwiększyłeś przepływ krwi, mógł rozwinąć się możliwy problem z sercem lub płucami.

USG Doppler ma wiele zalet w porównaniu z mammografią.

Potrafi wskazać bardzo małe masy, których nie potrafią mammogramy. Jest mniej inwazyjny niż mammografia i nie wymaga dużego nacięcia. Ponadto dostępnych jest kilka nieinwazyjnych narzędzi do badań przesiewowych, które mogą dostarczyć lekarzowi więcej informacji na temat Twojego zdrowia bez konieczności przechodzenia przez długi, przeciągający się zabieg chirurgiczny. Należą do nich żel na podczerwień, który może zapewnić szczegółowe obrazy naczyń krwionośnych i tkanek miękkich; cyfrowy ciśnieniomierz, który może dostarczyć informacji o ciśnieniu krwi; oraz sonda magnetyczna na podczerwień, która może zlokalizować zablokowane naczynia krwionośne.

Istnieje wiele innych zastosowań obrazowania ultrasonograficznego, ale wszystkie dotyczą wykrywania problemów zdrowotnych. Twój lekarz może użyć obrazowania ultrasonograficznego, aby sprawdzić, czy jesteś kandydatem do jakichkolwiek procedur, takich jak usunięcie torbieli jajnika. Może również znacznie przyspieszyć diagnozę, ponieważ jest w stanie dokładnie określić, gdzie leży problem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *