Zalety i wady posiadania konta osobistego

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie brak konta osobistego – to rozwiązanie, które posiada niemal same zalety! Oczywiście ważne jest to, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, co nie zawsze jest proste. Pierwszym krokiem jest porównanie kilku dostępnych opcji. Banki kuszą klientów różnego typu promocjami, jednak może okazać się, że po ich zakończeniu warunki współpracy nie będą zgodne z oczekiwaniami. Osoby niezdecydowane powinny zapoznać się z dalszą częścią wpisu, gdzie zamieszczono zbiór praktycznych informacji.

Zalety konta osobistego

Przechowywanie pieniędzy w domu nie jest dobrym posunięciem. W ten sposób zwiększamy ryzyko ich zaginięcia lub kradzieży. Warto także wspomnieć o tym, że wykonywanie płatności bezgotówkowych jest w takiej sytuacji niemożliwe. W grę wchodzi jedynie przelew pocztowy lub nadany w punkcie stacjonarnym, co nie jest wygodne, ani szybkie. Do zalet konta osobistego można zaliczyć:

– pełną kontrolę nad pieniędzmi,

– możliwość zarządzania kontem przez internet,

– płatność bezgotówkowa w sklepach stacjonarnych oraz internetowych,

– bezpieczeństwo zgromadzonych środków,

– opcja stałych przelewów wychodzących (np. za abonament telewizyjny, telefoniczny, internetowy),

– potencjalny zysk z oprocentowania,

– rozmaite bonusy dla lojalnych/nowych klientów.

Wady konta osobistego

Wiadomym jest, że nie istnieje rozwiązanie, które posiada wyłącznie zalety. Zbyt pochopna decyzja o utworzeniu konta osobistego może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim ofert, które nie zostały dokładnie zweryfikowane przed podpisaniem umowy. Do wad konta osobistego można zaliczyć:

– opłaty związane z utrzymaniem rachunku,

– opłaty pobierane za wypłatę gotówki w bankomacie nie należącym do sieci,

– opłaty za przelewy,

– jawność dochodów (np. przed Urzędem Skarbowym),

– konieczność obsługi nowoczesnych technologii.

Konto osobiste – czy warto?

Konto osobiste posiada zarówno zalety, jak i wady. Faktem jest, że jego posiadanie znacząco ułatwia codzienne życie. Osoby starsze często obawiają się obsługi nowoczesnych technologii. Wiadomym jest, że korzystanie z funkcjonalności konta internetowego odbywa się z pozycji komputera, tabletu czy też smartfona. Oczywiście seniorzy nie muszę wykonywać przelewów online. Ustalenie stałych przelewów wychodzących (np. pokrywających rachunki) możliwe jest w placówce stacjonarnej, a nawet telefonicznie. Wiek, ani znajomość technologii nie stanowi żadnej przeszkody. Trzeba wiedzieć, że istnieje również opcja utworzenia konta młodzieżowego (dla osób poniżej 18 roku życia).

Dla niektórych największy minus stanowią nadprogramowe opłaty. Ranking kont osobistych ułatwi znalezienie oferty, która nie naraża klienta na m.in. płatne przelewy. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach rachunek bankowych nie generuje kosztów utrzymania! Zwykle należy jedynie spełniać określone warunki (np. posiadać comiesięczne wpływy). Lepiej nie podejmować decyzji “w ciemno” – nie ma sensu narażać się na nadprogramowe wydatki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *