Zarobki w Holandii – Ty też możesz tak pracować!

Holandia jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków krajów w kontekście pracy zagranicznej. Dzięki temu, że należy do Unii Europejskiej, można znaleźć w niej zatrudnienie bez większych przeszkód. Dodatkowo holenderscy przedsiębiorcy cierpią na braki kadrowe, więc praca dostępna jest w wielu branżach i zawodach. Jednak jak wyglądają zarobki w Holandii i czy warto dla nich wyjeżdżać?

Czy praca w Holandii się opłaca?

Płace w Holandii od wielu lat przyciągają zagranicznych pracowników. Wpływ na to miało (i nadal ma) unormowane prawo pracy i jasne warunki zatrudnienia. Holandia jest jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, w której płaca minimalna zbliża się do 2000 euro i jest restrykcyjnie przestrzegana. Dodatkowo prawo określa nie tylko miesięczne, ale także tygodniowe i dniowe wynagrodzenie. Oznacza to, że nawet osoba, która przepracuje w danym miejscu tylko kilka dni, musi otrzymać pieniądze.

Płaca minimalna w Holandii

Obecnie płaca minimalna w Holandii dla osób powyżej 21 roku życia to 1701 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje prawie 8000 złotych. Jest to gwarantowane wynagrodzenie, które należy się każdemu niezależnie od wykształcenia, doświadczenia czy branży. Młodzi pracownicy muszą wziąć jednak pod uwagę, że do 21 roku życia ich stawka będzie mniejsza, jednak nadal na pewno zjawiskowa w przeliczeniu na PLN.

Jedno jest pewne – z perspektywy polskich warunków praca w Holandii jest opłacalna, nawet gdy mowa o najniższej z możliwych pensji. Warto jednak pamiętać o tym, że niszowe zawody (za który obecnie w krajach zachodniej Europy uznaje się np. dekarzy czy elektryków) mogą zapewnić znacznie większe zarobki, sięgające nawet ponad 3000 euro.

Jak wygląda praca w Holandii?

W Holandii spora część gospodarki to rolnictwo, więc szczególnie w przypadku pracy sezonowej ma się duże możliwości w tej branży. Warto podkreślić, że ogólnoświatowy przemysł kwiatowy ma swoje centrum w Holandii, więc ogrodnicy czy floryści mogą tu liczyć na szybkie zatrudnienie.

Kolejnym działem szukającym pracowników mogą być różne magazyny, w których to pracę znajdą:

  • pakowacze,
  • order pickerzy
  • operatorzy wózków widłowych,
  • spedytorzy,
  • dostawcy,
  • kurierzy

Wszystkie powyższe zawody w większości nie wymagają znajomości języka holenderskiego i do sprawnej komunikacji wystarczy jedynie podstawowy angielski. Osoby posługujące się holenderskim mogą jednak liczyć na znacznie wyższe stawki i bardziej lukratywne stanowiska.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *