Zasady bezpieczeństwa, które musisz przestrzegać jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej

Jazda na hulajnodze elektrycznej to ogromna przyjemność. Opisywany pojazd znakomicie sprawdza się w dużych miastach, po których trudno sprawnie się przemieszczać. Dzięki niemu można szybciej dotrzeć do celu, a tym samym zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ważne jest jednak to, aby przestrzegać aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Nawet pozornie niegroźny wypadek może być tragiczny w skutkach! Oczywiście osoba kierująca nie może być pod wpływem alkoholu. Należy zadbać nie tylko o siebie, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz pieszych. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych informacji na ten temat.

 

Minimalny wiek

 

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych jest przeznaczona dla osób, które przekroczyły 18 rok życia. Wiele popularnych wypożyczalni opisywanych jednośladów nie kieruje swojej oferty do młodszych osób. Pierwszym krokiem jest więc zapoznanie się z regulaminem konkretnego przedsiębiorstwa – w niemal każdym przypadku będzie on nieco inny. Oczywiście pojazd można również zakupić – nie istnieją przepisy prawa, które zabraniałyby dzieciom poruszania się na hulajnogach elektrycznych. W wielu przypadkach wskazana jest jednak opieka osoby dorosłej.

 

Kask i ochraniacze

 

Osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną nie musi posiadać kasku oraz ochraniaczy, jednak są to elementy, które mogą uratować życie. Upadek na twardą powierzchnię może nieść za sobą wiele negatywnych skutków nawet w przypadku niewielkich prędkości. Lepiej nie ryzykować! Opisywane akcesoria można zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Trzeba podkreślić, że są one rekomendowane nie tylko dzieciom, ale również dorosłym użytkownikom.

 

Jazda z osobą towarzyszącą

 

Dość często można spotkać się z sytuacją, gdy jednym pojazdem poruszają się dwie osoby. Nierzadko jest to rodzic i małoletnie dziecko, co jest przejawem braku odpowiedzialności! Hulajnogą elektryczną może poruszać się tylko jeden użytkownik. Konstrukcja nie przewiduje osób towarzyszących. Nie można zapomnieć, że maksymalna prędkość jest całkiem spora (zwykle 25 km/h), więc potencjalny upadek mógłby nieść za sobą poważne konsekwencje.

 

Miejsce przemieszczania się

 

Jeszcze kilka lat temu wiele osób nie miało pojęcia, gdzie można przemieszczać się na hulajnodze elektrycznej. Prawdą jest, że brakowało konkretnych przepisów i rozporządzeń. Opisywanym pojazdem można przemieszczać się po ścieżce rowerowej, a także drogą, na której obowiązuje ograniczenie 30 km/h (nie dotyczy dzieci poniżej 10 roku życia). W obu przypadkach prędkość maksymalna może wynosić 20 km/h. Hulajnogą elektryczną można przemieszczać się również chodnikiem, jeśli niedozwolone jest poruszanie się ulicą. Konieczna jest jednak powolna jazda, a także ustępowanie pierwszeństwa pieszym.

 

Parkowanie

 

Hulajnogę elektryczną można zaparkować nie tylko na parkingu, jednak nie oznacza to pełnej swobody. Nie można zastawić bram i wjazdów. Nie należy także pozostawiać pojazdu na drodze. Dopuszczalne jest parkowanie na chodniku, o ile tylko jednoślad nie będzie stanowił utrudnienia dla pieszych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *